Haftalardır “Öğretmen atamaları 2015 Nisan’da yapılacak” diye haberler görüyorduk. “Seçim yatırımı, normal” diyerek karşılıyorduk. Şimdi bir haber daha… “2015 Öğretmen atamaları Haziran’a ertelendi….” Artık yuh bu kadarıda olmaz dedik ama burası Türkiye… Burada bir saatte her şey değişebilir.

Diyeceksiniz ki sen öğretmen değilsin eşin öğretmen ve geçen sene atanamadığı için sende bu atamalara karşı tepkilisin. Yalan değil bu yüzden tepkiliyim. Fakat bukadar tepkili olmamın sebebi sadece eşimin durumu değil. Bir çok arkadaşımda aynı durumda olduğu için tepkim bukadar büyük.

Örneğin Alparslan diye bir arkadaşım var. 2014 Tarih öğretmenliği mezunu. Maddi durumu iyi. Üniversiteyi maddi sıkıntı çekmeden okudu. Son senesindede açıkçası çok çalışmadı KPSS’ye. Hem okul hem KPSS zor dedi. Arkadaşlarından bazıları atanınca üzüldü. Bu senenin başından beri yoğun bir tempo ile KPSS’ye çalışmaya başladı. Denemeleri de iyi şimdilik. Arkadaşlarının atanması gaza getirdi anlayacağınız. Şimdi bu Alparsalan Haziran atamalarını duyunca beyninden vurulmuşa döndü. Malum 2. atamaya alımlar azalacak puanlar artacak. Kısacası Alparslan’ın hakkı Gasp edildi….

Deniz isimli bir arkadaşımda 2010 Biyoloji Öğretmenliği Mezunu. Memur bir baba ev hanımı bir annenin erkek evladı. Üniversiteyi maddi zorluklar içinde okudu. Oda Alparslan gibi 4. sınıftayken tam anlamıyla hazırlanmamıştı KPSS’ye. Sonraki senelerde çok yoğun hazırlandı fakat atanamadı. Bu sene nasip değilmiş bir daha hazırlanacağım dedi her seferinde. İşin kötü tarafı yaş geçiyor. Evlenmesi için biran evvel atanması şart. Daha askerlik var birde… Bu senede  yine aynı yoğun tempoyla hazırlanıyordu KPSS’ye. Eskiye nazaran biraz daha yorgundu tabiki de. Haziran atamalarını duyunca en çok Deniz üzüldü. Hayalleri yıkıldı. Atanması daha da zorlaştı. Bu seferde Deniz’in hakkı Gasp edildi…

2011 Matematik Öğretmenliği mezunu arkadaşım Halil. Halil benim üniversiteden arkadaşım.Bingöl’lü.Orta direk bir aileye mensup. Mezun olduktan sonra da çok sık görüşemedik.Bazen Facebooktan sohbet ediyor KPSS hazırlıklarının nasıl gittiğini soruyordum. Oda herzaman ki gibi bunaldığını söylüyordu bana. Çocuk mezun olduğundan beri kıl payı kaçırıyor atanmayı bunalmasın mı?. En son atamada 100-150 kişi ile kaçırdı yine. Nisan ayında atama yapılacağını duyunca çok sevinmişti. Çok umutlanmıştı. Ama Nisan atamalarının Haziran’a alınmasından sonra Facebook’ta yaptığı paylaşımları görünce Halil’inde şevkinin kırıldığını anladım. Hakkı gasp Edilen Halil oldu bu kez…

Birde bir arkadaşımın kuzeni var.Adı Şule. Şu an Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4.sınıf öğrencisi. Maddi durumları orta seviyede. Kız başarılı da bir öğrenci. Bu Haziran ayı atamalarına en çok o sevindi. Çünkü 3.Sınıfta iken KPSS’ye girdi ve iyi denebilecek bir puan aldı. Mezun olduğu seneki Eylül atamalarında biraz umudu vardı. Şimdi Haziran ayı atamaları için çok daha umutlu. Belki de okuldan mezun olduğu gibi ayağının tozuyla göreve başlayacak. Helal olsun İnşallah atanır. Bu seferde Şule’ye hayatının kıyağı çekildi.

Alparslan,Deniz ve Halil bu son dakika golü için Hükümete çok tepkili. Ve bu durumun kesinleşmesi halinde Haziran seçimlerinde kesinlikle AKP’ye oy vermeyeceklerini söylüyorlar. Sadece Alparslan,Deniz ve Halil ‘mi tepkili olan. En az onlar kadar anne ve babaları da aynı düşüncede. Yani bu 9 kişiden AKP’ye oy yok gibi görünüyor.

Şule ve aileside çok umutlu. “Allah razı olsun bu hükümetten” diye diye her geçen saat daha da bir umutlanıyorlar. Şule Facebook’tan her nekadar Akp karşıtı propaganda yapsa da “Yapmadığımı yapacağım bu sefer bunlara Oy vereceğim” demiş kuzenine. AKP 3 oyu da buradan kaptı gibi…

Benim eşimin durumuna gelince de… Atansa da atanmasada oy yok bizden :) Atanırsa ne ala, atanamaz ise de açta açıkta kalacak değil.Ev hanımı olur çocuklarımıza bakar (bunu okuyunca çok sinirlenecek :) ) Çok şükür geçinebilecek maddi gücümüz var.

Bizi boşverin diğerlerine bakalım. 9’a karşı 3… Yani 9 kişinin hayalleri yıkılırken 3 kişinin yüzü gülecek. Ya da şöyle diyelim 3 kişiye kıyak çekilirken 9 kişinin hakkına girilecek.

Bugüne kadar çoğu hükümet seçim öncesi  Oy için alımlar yaptı, kadrolar açtı…vs Hoş olmasada bunlar alışık olduğumuz şeyler. Fakat hiç bir hükümet 9 kişiyi 3 kişiye ezdirmedi.

Bu haksızlıklar seçimleri etkiler mi bilemiyorum ama etkilemesi gerektiğine inanıyorum. İnsanın mesleği,işi gücü ne olursa olsun bu 9 kişinin arasında senin yada benim yer alması artık an meselesi. Başımıza gelmeden tam olarak anlayamasak ta başımıza gelince hiç bir şey fayda etmeyecek.

Not: Yukarıda ismi geçen Alparslan,Deniz,Halil ve Şule isimleri tamamen hayal ürünüdür. Böyle arkadaşlarım yoktur. FAKAT hikayeler atanamayan öğretmenlerin gerçek hikayeleridir.
2015 Haziran Öğretmen atamaları ile ilgili haber linki: http://www.memurlar.net/haber/505224/