Oto yedek parçacı olmam sebebiyle her gün karşılaştığım sorulardan bazıları şunlar: “Abi bizim araca kaç numara yağ koyalım?” , “Abi şu marka yağa daha iyi diyorlar”.

Birincisinin cevabını en basit şekilde şuradan öğrenebilirsiniz. İkincisine gelince de orası tam bir komedi :) İşin teknik kısmını bilen ustalar yada kullanıcılar için sözüm yok.Fakat sırf gördüğü reklamlara yada çevresindeki o marka yağı kullananlara bakarak bu yağa iyi diyenler neye göre daha iyi diyorlar? Tadına mı bakıyorlar yoksa rengine mi? Biz viskozite den bahsederken yağın iyi olup olmadığını parmağıyla bakıp anlayan ustlalar var malesef :)

Yağ numaralarının ne anlama geldiğini anlatmaya çalışmayacağım. Bu konu hakkında internette binlerce yazı bulabilirsiniz. Benim anlatmak istediğim olay şu: Hangi marka yağ ve nedeni?

Mobil Castrol ve Elf… Bu üç markada benim işyerimde satışı var. O yüzden maddi çıkarım olduğu için bir markayı kayırmak gibi bir durumum yok. Sadece aşağıda videodaki testi izlerseniz hangi yağın -41 derecede daha akışkan olduğunu objektif olarak görebilirsiniz. Kullanılan yağ markalarının hepsinin soğuğa karşı olan viskosite numaraları aynı. Buyrun…